Meteoroloji uyardı: "Afrika sıcakları geliyor."

Meteoroloji uyardı:  "Afrika  sıcakları geliyor."

Hava durumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son dakika uyarıları sonrası günün en çok araştırılanları arasında yer alıyor. Yapılan son tahminlere göre sıcaklıklar yurt genelinde 10 dereceye kadar çıkacak. Yapılan açıklamada “Salı gününden itibaren sıcaklıkların Mayıs ayı ekstrem değerlerine ulaşacağı tahmin ediliyor.” İfadesine yer verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava durumu raporuna göre yurdun genelinde sıcaklıkların 5 ila 10 derece arasında artması bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de sıcaklıklar hafta boyu 30 derecenin üzerinde seyredecek. Öte yandan yurdun iç kesimleri için “Salı gününden itibaren sıcaklıkların Mayıs ayı ekstrem değerlerine ulaşacağı tahmin ediliyor.” İfadesiyle sıcak hava uyarısında bulunuldu. İşte, 27 Mayıs hava durumu raporu…

SICAKLIKLAR EKSTREM DEĞERLERE ULAŞACAK

Yapılan son değerlendirmelere göre; hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla birlikte ülkemizde sıcaklıkların hissedilir şekilde (5-10 derece) artması bekleniyor. Özellikle Salı gününden itibaren iç kesimlerde sıcaklıkların Mayıs ayı ekstrem değerlerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta bazı illerimizde beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının;

Ankara’da 34, İstanbul’da 31, İzmir’de 35, Şanlıurfa’da 39, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’de 38, Denizli, Düzce ve Malatya’da 36, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’da 35, Kayseri ve Isparta‘da 33 dereceye ulaşması bekleniyor.

Beklenen sıcak havayla birlikte güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arasında başta kronik rahatsızlıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışına direkt maruz kalmamaları, sıcaktan korunmak için önlem almaları önem arz etmektedir.

İSTANBUL °C, 26°C

Parçalı ve az bulutlu

ANKARA °C, 28°C

Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 34°C

Az bulutlu