Meteoroloji'den uyarılar geldi! Sağanak yağış geliyor...

Meteoroloji'den uyarılar geldi! Sağanak yağış geliyor...

Meteoroloji son dakika olarak yaptığı bildiriminde dikkat çeken uyarılarda bulundu! Haziran ayının ortalarını da geride bırakırken henüz hava sıcaklıkları beklenildiği gibi yükselmedi. Tatil bölgelerinde de tatilciler havanın serinliğinden ve soğukluğundan şikayet ediyor. İstanbul'da bugün hava nasıl olacak? 

Özellikle geçen hafta başlayan yağmur yağışlarının yurdun büyük bölümünde etkisini hissettireceği ifade edildi. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günü Çanakkale ve Bozcaada civarında etkili olan sağanak yağış tatilcilere zor anlar yaşattı. Ayrıca İstanbul'un hemen yanındaki Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu gibi şehirlerde de sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. 

Bugün İstanbul'da beklenen hava durumu derecesi 22 derece olarak ifade ediliyor. Parçalı bulutlu olarak ifade edilen hava durumu raporunda nem oranının da %51 ile %94 arasında olacağı belirtildi. Haftanın ilk günü olan 17 Haziran Pazartesi günü İstanbul'da yağmur beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, yurdun büyük bölümünde geçen hafta boyunca yerel olarak kuvvetli ve yer yer şiddetli gök gürültülü sağanağa neden olan sistemin, gelecek hafta sonuna kadar etkisini artırarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Marmara'nın güneydoğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinin kuzeyinde genellikle öğleden sonraları görülecek yağışların, özellikle İç Anadolu ile Ege ve Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli ve şiddetli olacağı ve hayatı olumsuz etkileyeceği öngörülüyor.

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Vatandaşların, meydana gelebilecek ani sel, su baskınları, yıldırım düşmesi, dolu ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Gök gürültülü sağanak yağışlara sebep olan sistemin hafta sonu itibarıyla ülkenin iç ve batı bölgelerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.