Nikotini vücuttan atan besinler!

Nikotini vücuttan atan besinler!

Sigaranın sağlığa verdiği zararlar saymakla bitmiyor. Sigara insanlarda hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık yapıyor. Öyle ki sigaranın bağımlılık yapma gücü kokainden 5 kat daha yüksek. Türkiye'de saat başı 12 kişi sigara nedeniyle yaşamını kaybediyor. Sigarayı bırakma serüvenlerinde çoğu insan alternatif tıbba başvurmakta fayda görüyor. Bunlardan biri de beslenme şekillerini değiştirmekte yatıyor. Öyle ki bazı süper besin olarak adlandırılan bazı besinler, düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki nikotini atarak ciğerlerin temizlenmesine yardım ediyor.

Peki ciğerleri temizleyen besinler hangileri?

Kivi: Nikotini vücuttan atmanızı sağlar.

Havuç suyu: Nikotin vücutta 3 gün kalır. Ancak nikotinin zararlı etkilerine karşı havuç suyu içebilirsiniz. Havuç suyu, sigaranın erkenden yaşlanmasına neden olan cildin kendini yenilemesini ve nikotinden arınmasını sağlar.

Isırgan otu: Bol miktarda demir ve dezenfektan özellik gösteren madde içerir. Isırgan otu sayesinde vücudunuzda biriken nikotinden kurtulabilirsiniz.

Zencefil: Akciğerlerin temizlenmesine olanak sağlar ve sigara içme isteğini azaltır.

Su: Vücuttaki nikotinlerin atılmasında çok önemli bir rol oynar. Eğer vücudunuz susuz kalırsa hücrelerin yenilenmesi ve nikotinin etkilerinin azaltılması zorlaşır.

(POSTA)