Prof. Dr. Fuat Sezgin'i son yolcuğuna devlet uğurladı !

Prof. Dr. Fuat Sezgin'i son yolcuğuna devlet uğurladı !

Çok sayıda uluslararası ödülün sahibi İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin (94) önceki gün hayatını kaybetmişti. Prof. Sezgin dün İstanbul Fatih Camisi’nden törenle uğurlandı.

Cenazeye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım da katıldı. Erdoğan, 2008’de Fuat Sezgin ile birlikte Gülhane Parkı’na İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni kurduklarını anlatarak, “Kendisini isteği üzerine müzenin yanına defnedeceğiz. 2019 yılını Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı olarak ilan edeceğiz” dedi.

27 DİL BİLİYORDU

Bitlis’te 24 Ekim 1924’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, ortaokul ve liseyi Erzurum’da okudu. 1951’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Alman şarkiyatçı Helmut Ritter’in öğrencisi oldu. Arap Dili ve Edebiyatı üzerine doktora yaptı. 1954’te aynı üniversitede doçent oldu. 1960’taki askeri darbe sonrası üniversiteden atılan 147 akademisyenden biriydi. Almanya’ya yerleşti. Frankfurt Üniversitesi’nde profesör oldu. 1965’te kendisi gibi şarkiyatçı olan Ursula Sezgin ile evlendi. Kızları Hilal, 1970’te dünyaya geldi.

17 CİLTLİK ESER

Alanında en kapsamlı eser olarak kabul edilen Arap-İslam Bilim Tarihi’nin ilk cildini, 1967’de tamamladı. Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede bilen Fuat Sezgin, 17 ciltten oluşan eserinin 18. cildini yazıyordu. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kurduğu İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi 2008’den beri Gülhane Parkı’ndaki Has Ahırlar Binası’nda hizmet veriyor.